Dzisiaj jest: 24 Październik 2014    |    Imieniny obchodzą: Marta, Marcin, Rafał

Czytania liturgiczneKalendarz liturgiczny
Braci Mniejszych Kapucynów
w Polsce


październik 2014
P W Ś C Pt S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Brak wydarzeń

Licznik wizyt

Dziś34
Wczoraj55
W ostatnim tygodniu272
W ostatnim miesiącu1566
Wszystkich59784

Święcenia Diakonatu

diakoniDo tej chwili przygotowywaliśmy się przez siedem lat – powiedział w podziękowaniu na zakończenie uroczystości święceń najstarszy z nowo wyświęconych diakonów, mając na myśli czas formacji zakonnej i seminaryjnej. W czasie liturgii padły ważkie słowa, że trzej wybrani bracia, Tomasz Okoń, Łukasz Podsiadły i Tomasz Mantyk są godni przyjęcia święceń, o które prosi dla nich Święta Matka Kościół.

Podobne, jak w ubiegłym roku, święcenia diakonatu naszych braci z lubelskiego seminarium odbyły się w Sanktuarium Błogosławionego Honorata w Nowym Mieście nad Pilicą, tym razem 3 marca 2013 r. Liturgia pod przewodnictwem biskupa łowickiego Andrzeja Dziuby sprawowana była w podniosłej i radosnej atmosferze. Wśród uczestników byli bracia kapucyni z Warszawy, Lublina, Lubartowa i miejscowa wspólnota, rodzice i krewni nowych diakonów oraz siostry ze zgromadzeń honorackich, proboszcz i mieszkańcy Nowego Miasta. Wszystkich obecny przywitał na początku Mszy świętej minister prowincjalny br. Andrzej Kiejza. czytaj dalej

Zło pokonane

jaselka2013„Wraz z przyjściem Zbawiciela – zło zostało pokonane!"

Takie przesłanie wybrzmiało w tegorocznych Jasełkach, jakie w dniu 6 stycznia 2013 r. odegrali w Sanktuarium Bł. O. Honorata uczniowie Niepublicznego Technikum Zawodowego (ZDZ) w Nowym Mieście.

Choć dzień Bożego Narodzenia już za nami, jednak wciąż trwamy w świątecznej atmosferze i zgłębiamy treści, jakie niosą te szczególne Święta. Młodzież naszej szkoły wcieliła się najpierw w role diabłów, którzy to na wieść o Nowonarodzonym Królu podburzają Heroda, a ostatecznie zagarniają do piekieł jego duszę. Tymczasem Anioł obwieszczając światu narodziny Zbawiciela, zaprasza do stajenki przedstawicieli różnych zawodów, w których kształci się młodzież naszej szkoły, a są to: służby mundurowe, logistycy, fryzjerki, kelnerki i kucharze oraz mechanicy samochodowi. Wszyscy na co dzień doświadczamy walki dobra ze złem. Wiemy jednak, że wraz z przyjściem Zbawiciela zło zostało pokonane. I choć walka trwa, to jednak ostatecznie zwycięży dobro. Na koniec kustosz Sanktuarium o. Krzysztof Kurzątkowski życzył wszystkim zebranym, by w Nowym 2013 Roku zwyciężała w naszych sercach i w naszych rodzinach prawda, dobro i miłość, jakie przyniósł nam Zbawiciel.

s. Joanna Czyżycka

Foto: Br. Łukasz Szokaluk


Przejdź do galerii

Siostrzane Kolędowanie

koledowanieW ostatnie grudniowe dni siostry Niepokalanki zaprosiły mieszkańców Nowego Miasta na wspólne kolędowanie do naszego kościoła, a w Niedzielę Świętej Rodziny o godz. 16.00. grały i śpiewały na cmentarzyku przed nowicjatem. Śpiewać mógł każdy, kto chciał. Zwłaszcza najmłodsi chętnie włączali się w śpiew kolęd.

 

Br. Łukasz Szokaluk

 

 

 

 

Przejdź do galerii

Żywa szopka 2012

szopkaPo raz drugi w czasie Świąt Bożego Narodzenia przy naszym nowomiejskim klasztorze stanęła żywa szopka. Organizatorem przedsięwzięcia jest o. Krzysztof Kurzątkowski, kustosz Sanktuarium Bł. Honorata. W szopie oprócz Świętej Rodziny spotkamy kozy, barany, owce oraz osiołka „Rodzynka". Szopka będzie czynna do 15 stycznia. Serdecznie zapraszamy!

 

Bracia Kapucyni

 

 

 

Przejdź do galerii

List Pasterski na Niedzielę Świętej Rodziny

kepNa Niedzielę Świętej Rodziny Konferencja Episkopatu Polski skierowała do wiernych list pasterski "Zachowujcie niedzielę,  a niedziela zachowa waszą rodzinę". Z pełnym tekstem można zapoznać się tutaj.

 

br. Piotr Ruszczak

Rozpoczęcie VI roku Nowenny

logo rok vi15. i 16. grudnia b. r. przeżywaliśmy w Nowym Mieście zakończenie obchodów V roku Wielkiej Nowenny przed 100. rocznicą śmierci Bł. Honorata Koźmińskiego. W sobotę podczas wieczornej Eucharystii wraz z ss. Franciszkankami od Cierpiących i Sługami Jezusa dziękowaliśmy Bogu za duchowe owoce V roku Nowenny, który upłynął pod hasłem: „Miłosierdzie i służba". Mszy św. dziękczynnej przewodniczył kustosz Sanktuarium o. Krzysztof Kurzątkowski. W homilii mówił o trwaniu przy Jezusie, o zależności od Niego, bo to On – Krzew winny wtedy daje nam nadprzyrodzone życie, gdy jesteśmy z Nim zjednoczeni. Sobotnie dziękczynienie zakończyła adoracja Najświętszego Sakramentu.


Natomiast w niedzielę podczas uroczystej Eucharystii sprawowanej przez Ministra Prowincjalnego o. Andrzeja Kiejzę wraz z współbraćmi został rozpoczęty VI rok Nowenny pod hasłem: „Ofiara i wynagrodzenie", któremu będą patronować ss. Pasterzanki. W homilii prowincjał odwołując się do przyjętego hasła jak i adhortacji apostolskiej Jana Pawła II „Vita consecrata" mówił o Adwencie jako czasie, w którym jesteśmy wezwani do oczyszczenia wnętrza własnego serca, naprawienia, wyprostowania naszej drogi do Boga, którą niejednokrotnie grzech zaciemnia i prowadzi na bezdroża. Po Mszy św. siostry wzięły udział w prezentacji o św. Małgorzacie z Kortony, a po niej w refektarzu złożyły sobie życzenia świąteczne.

Br. Łukasz Szokaluk


Przejdź do galerii

Dekret biskupa dotyczący naszego koscioła

herb a dziuba
Z radością informujemy, że nasz kościół został wybrany przez biskupa Diecezji Łowickiej na miejsce, w którym można uzyskiwać odpusty z okazji Roku Wiary. Więcej informacji na ten temat można przeczytać w dekrecie .

 

br. Piotr Ruszczak

Franciszkańska Szkoła Modlitwy

FSZM

Bracia Mniejsi Kapucyni z Centrum Duchowości "Honoratianum" w Zakroczymiu, zapraszają na 3 edycję Franciszkańskiej Szkoły Modlitwy.

Franciszkańska Szkoła Modlitwy powstała jako odpowiedź na pragnienie wielu osób konsekrowanych i świeckich prowadzenia głębszego życia modlitwy. Obejmuje ona 4 zjazdy, pierwszy odbędzie się w terminie 23-27 stycznia. b.r. Zgłoszenia proszę przesyłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  albo telefonicznie: 22/785-34-96.

Więcej informacji na temat FSZM można znaleźć tutaj natomiast osoby zainteresowane działalnością Centrum zapraszamy do zapoznania się z Informatorem CDH , oraz do odwiedzenia strony Centrum

br. Piotr Ruszczak

IX Turniej Piłki Nożnej

IX turniejW niedzielę 25 listopada b. r. ministranci i lektorzy służący w dwóch nowomiejskich kościołach wzięli udział w IX Turnieju o Grand Prix Pucharu Biskupa Łowickiego, który został rozegrany na hali sportowej w Rawie Mazowieckiej. W kategorii „Podstawówka" z Nowego Miasta grały dwie drużyny. Najmłodsza niestety zajęła ostatnie miejsce natomiast średniacy uplasowali się na piątej pozycji spośród kilkunastu drużyn. Lektorzy zaś zajęli 9 miejsce. Ministranci wraz z księżmi opiekunami oraz rodzicami przyjechali na turniej m. in. z Łowicza, Lubani, Czerwienic, Sadkowic, Skierniewic oraz Regnowa. Na hali panowała serdeczna atmosfera wzajemnej rywalizacji i radości ze spotkania Służby Liturgicznej z różnych parafii. Zorganizowanie wyjazdu ministrantów z Nowego Miasta na turniej podjęli się Ks. Wikariusz Sylwester Bernat oraz niżej podpisany.

Br. Łukasz Szokaluk


Przejdź do galerii

Spotkanie Sióstr - V rok Nowenny

spotkanie siostr
10 listopada b. r. w Sanktuarium Bł. Honorata gościliśmy siostry profeski ze zgromadzeń honorackich. W piątym roku Nowenny ich zjazd dotyczył tematu: „Nowa Ewangelizacja służbą miłosierdzia". Spotkanie rozpoczęło się w kościele od powitania gwardiana o. Piotra Pawlity. Następnie głos zabrał o. Grzegorz Filipiuk, a po nim konferencję „Idźcie i głoście. Wiara i miłosierdzie narzędziami Nowej Ewangelizacji" wygłosił o. Juliusz Pyrek. W programie zjazdu były także: adoracja Najświętszego Sakramentu, obiad, prezentacja o Matkach Generalnych: Eleonorze Motylowskiej i Kazimierze Gruszczyńskiej. Spotkanie sióstr zakończyła Eucharystia sprawowana o godz. 15.00.

Br. Łukasz Szokaluk

 

Przejdź do galerii

Udział szkół w nowennie cz. 5

szkola podstawowaPaździernik, to czas szczególny dla Nowego Miasta, ponieważ w tym miesiącu obchodzimy wspomnienie bł. Honorata Koźmińskiego - Patrona naszego miasta oraz całej naszej diecezji. Do 13 października trwała nowenna przed tą doniosłą uroczystością. Również nasza szkoła miała w niej swój udział. Dnia 9 października wszyscy uczniowie Szkoły Podstawowej im. Kard. Stefana Wyszyńskiego udali się do Sanktuarium bł. Honorata, by Jego wstawiennictwu polecić wszystkich nauczycieli, pracowników i uczniów naszej szkoły. O godz. 9.00 rozpoczęła się uroczysta Msza św. przy grobie Patrona naszego miasta. Uczniowie bardzo chętnie włączyli się w przygotowanie liturgii oraz śpiew na Mszy św. Dużym zainteresowaniem cieszyła się także scenka przygotowana przez dziewczęta z kl. VI. Jej treść nawiązywała do pracy sióstr Sercanek, które prowadziły tajne kursy nauczania w czasie prześladowania przez zaborców. Na zakończenie o. Kustosz podziękował wszystkim za czynny udział w Eucharystii, wręczając pamiątkowe obrazki z Bł. O. Honoratem Koźmińskim. Autorem zdjęć jest br. Łukasz Wiśniewski.

s. Zofia Władyszewska, katechetka


Przejdź do galerii