Dzisiaj jest: 27 Listopad 2014    |    Imieniny obchodzą: Ksenia, Walerian, Franciszek

Czytania liturgiczneKalendarz liturgiczny
Braci Mniejszych Kapucynów
w Polsce


listopad 2014
P W Ś C Pt S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Brak wydarzeń

Licznik wizyt

Dziś16
Wczoraj56
W ostatnim tygodniu189
W ostatnim miesiącu1445
Wszystkich61661

IV Familiada z bł. Honoratem

dzien honoracki 2013Dnia 26 maja b. r. na ogrodzie klasztornym przeżyliśmy kolejny „Dzień honoracki" – Spotkanie z Błogosławionym. Kapucyński festyn z okazji 25-lecia beatyfikacji Bł. O. Honorata rozpoczął się mszą św. koncelebrowaną, której przewodniczył o. Adam Michalski z Zakroczymia. Głosił on także na wszystkich mszach św. Słowo Boże. Po Eucharystii o. Marcin Dębski z Bydgoszczy, który tego dnia pełnił rolę konferansjera zapowiedział występ orkiestry z Mogielnicy.
Po pięknym koncercie młodzież z ZDZu wystawiła interesującą sztukę teatralną dla dzieci o królewnie Śnieżce, 7 krasnoludkach oraz złej macosze. O godz. 15.00. można było z bliska obejrzeć nowoczesne wozy policyjne oblegane zwłaszcza przez najmłodszą publiczność. Na dziedzińcu przyklasztornym rozstawione były namioty z ciastami, gorącą zupą, napojami oraz ruszt z kiełbaskami z grilla. Na godz. 16.00. przybył oczekiwany gość specjalny tegorocznej familiady z bł. Honoratem Pan Jan Pospieszalski z TVP. W swoim 1,5 godz. występie opowiadał m.in. o klimacie rodzinnym, w którym wzrastał, pasjach muzycznych oraz o dyskryminowaniu przez komercyjne media takich fundamentalnych, polskich wartości jak: Bóg, honor i Ojczyzna. Zespół „Neofita" grając muzykę biesiadną umilał radosne spędzanie czasu aż do zakończenia imprezy Apelem Jasnogórskim.
Odpowiedzialnym za przygotowanie i przebieg „Dnia honorackiego" był o. Krzysztof Kurzątkowski, kustosz Sanktuarium Bł. Honorata, któremu pomagali bracia ze wspólnoty nowomiejskiej oraz świeccy wolontariusze.

Br. Łukasz Szokaluk

 

Krótki film z familiady można obejrzeć na youtube, a zdjęcia w galerii.

Prymicje

prymicje2013W dniu 23 maja b. r. w święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana gościliśmy w Sanktuarium Bł. Honorata naszych braci neoprezbiterów: o. Mariusza Dunaja i o. Piotra Anusiewicza.

O godz. 18.00. odprawili oni Mszę św. prymicyjną. Kazanie poświęcone misji i tożsamości kapłana w świecie wygłosił rektor WSD o. Piotr Stasiński. Na zakończenie neoprezbiterzy wyrazili wdzięczność Bogu i ludziom za łaski, dobro, których tutaj doświadczyli i w geście błogosławieństwa nakładali ręce na głowy wiernych.

 

Br. Łukasz Szokaluk

 

 

Przejdź do galerii

Wizytacja Kanoniczna

wizytacjaDnia 7 maja b. r. gościliśmy w naszym Sanktuarium Ks. Bpa Andrzeja Dziubę, wraz z asystą kapłanów z kurii łowickiej, parafii nowomiejskiej w związku z wizytą kanoniczną Ordynariusza w kościele parafialnym. O godz. 11.30 biskup odprawił w naszym kościele Eucharystię, na którą zostali zaproszeni chorzy i siostry zakonne ze zgromadzeń honorackich. Po homilii pasterz diecezji łowickiej wraz z kapłanami udzielił sakramentu chorych. Na zaproszenie kustosza Sanktuarium o. Krzysztofa Kurzątkowskiego biskup nawiedził odnowione muzeum Bł. Honorata wyrażając zadowolenie z „nowej formuły" ekspozycji. Wspólny obiad zakończył odwiedziny Ks. Biskupa w naszym klasztorze.

Br. Łukasz Szokaluk

 


Przejdź do galerii

Pielgrzymka do Ziemi Świętej

jerozolimski

Śladami Jezusa i Mojżesza

Pielgrzymka do Ziemi Świętej jest jedyną w swoim rodzaju. To ziemia umiłowana i wybrana przez Boga. Ziemia, gdzie zrodziła się Ewangelia, w której tkwią korzenie naszej wiary. Nawiedzenie sanktuariów związanych z ziemskim życiem Jezusa, Maryi i Apostołów, to powrót do kolebki wiary chrześcijańskiej i rodzącego się Kościoła.

W Roku Wiary organizujemy  pielgrzymkę do Ziemi Świętej w dniach 15-25 listopada 2013 r. Zapisy u o. Gwardiana Piotra Pawlity. Szczegółowe informacje można znaleźć tutaj.

Serdecznie zachęcamy!

O spowiedzi na spokojnie

spowiedzZapraszamy do obejrzenia serii krótkich filmików poświęconych sakramentowi pokuty i pojednania, w których kapucyn z krakowskiej prowincji o. Jordan Śliwiński udziela wielu cennych rad dotyczących głębszego przeżywania spotkania z Bogiem „przez kratki konfesjonału": obejrzyj na youtube


Druga seria filmików także dotyczy spowiedzi. O. Jordan przy kawie odpowiada na pytania penitentów: obejrzyj na youtube

Br. Łukasz Szokaluk

Nowi Ministranci

ministranciW V niedzielę Wielkiego Postu we wspólnocie Służby Liturgicznej działającej przy naszym kościele przeżyliśmy radość przyjęcia do grona ministrantów trzech chłopców: Mikołaja Gryzka, Jakuba Pasińskiego oraz Jana Skrzydłowskiego. Przez kilka ostatnich miesięcy przygotowywali się oni do tego, by móc pełnić tę zaszczytną służbę przy ołtarzu Jezusa Chrystusa. Gratulujemy ich rodzicom, rodzinie i życzymy naszym nowym ministrantom, by z pasją usługiwali kapłanowi w czasie liturgii, a przez to lepiej odkrywali piękno służby dla Jezusa. Zapraszamy do galerii. Autorem zdjęć jest br. Łukasz Wiśniewski.

 

Br. Łukasz Szokaluk

III Mistrzostwa w Piłce Nożnej

mistrzostwaW dniach 8 – 9 marca tego roku w Rywałdzie Królewskim odbyły się III Mistrzostwa Ministrantów naszej Prowincji zakonnej w piłce nożnej. W rozgrywkach wzięło udział dziewięć drużyn. W kategorii starszej (lektorzy) rywalizowało pięć zespołów, z których najlepszym okazał się Lublin-Poczekajka. Natomiast w kategorii młodszej pierwsze miejsce zajęła drużyna z Olsztyna. Na drugim miejscu uplasowali się nasi ministranci (w składzie: Mateusz Szymańczyk, Kuba Dworakowski, Kacper Pietrucha, Jakub Pasiński, Marcin Michalak, Maksymilian Kmita oraz Patryk Zaręba). Trzecie miejsce zajął zespół z Lublina- Poczekajki, a ostanie ministranci z Orchówka. Krótki filmik z tej sportowej imprezy można znaleźć na YouTube

Br. Łukasz Szokaluk

Przejdź do galerii

Święcenia Diakonatu

diakoniDo tej chwili przygotowywaliśmy się przez siedem lat – powiedział w podziękowaniu na zakończenie uroczystości święceń najstarszy z nowo wyświęconych diakonów, mając na myśli czas formacji zakonnej i seminaryjnej. W czasie liturgii padły ważkie słowa, że trzej wybrani bracia, Tomasz Okoń, Łukasz Podsiadły i Tomasz Mantyk są godni przyjęcia święceń, o które prosi dla nich Święta Matka Kościół.

Podobne, jak w ubiegłym roku, święcenia diakonatu naszych braci z lubelskiego seminarium odbyły się w Sanktuarium Błogosławionego Honorata w Nowym Mieście nad Pilicą, tym razem 3 marca 2013 r. Liturgia pod przewodnictwem biskupa łowickiego Andrzeja Dziuby sprawowana była w podniosłej i radosnej atmosferze. Wśród uczestników byli bracia kapucyni z Warszawy, Lublina, Lubartowa i miejscowa wspólnota, rodzice i krewni nowych diakonów oraz siostry ze zgromadzeń honorackich, proboszcz i mieszkańcy Nowego Miasta. Wszystkich obecny przywitał na początku Mszy świętej minister prowincjalny br. Andrzej Kiejza. czytaj dalej

Zło pokonane

jaselka2013„Wraz z przyjściem Zbawiciela – zło zostało pokonane!"

Takie przesłanie wybrzmiało w tegorocznych Jasełkach, jakie w dniu 6 stycznia 2013 r. odegrali w Sanktuarium Bł. O. Honorata uczniowie Niepublicznego Technikum Zawodowego (ZDZ) w Nowym Mieście.

Choć dzień Bożego Narodzenia już za nami, jednak wciąż trwamy w świątecznej atmosferze i zgłębiamy treści, jakie niosą te szczególne Święta. Młodzież naszej szkoły wcieliła się najpierw w role diabłów, którzy to na wieść o Nowonarodzonym Królu podburzają Heroda, a ostatecznie zagarniają do piekieł jego duszę. Tymczasem Anioł obwieszczając światu narodziny Zbawiciela, zaprasza do stajenki przedstawicieli różnych zawodów, w których kształci się młodzież naszej szkoły, a są to: służby mundurowe, logistycy, fryzjerki, kelnerki i kucharze oraz mechanicy samochodowi. Wszyscy na co dzień doświadczamy walki dobra ze złem. Wiemy jednak, że wraz z przyjściem Zbawiciela zło zostało pokonane. I choć walka trwa, to jednak ostatecznie zwycięży dobro. Na koniec kustosz Sanktuarium o. Krzysztof Kurzątkowski życzył wszystkim zebranym, by w Nowym 2013 Roku zwyciężała w naszych sercach i w naszych rodzinach prawda, dobro i miłość, jakie przyniósł nam Zbawiciel.

s. Joanna Czyżycka

Foto: Br. Łukasz Szokaluk


Przejdź do galerii

Siostrzane Kolędowanie

koledowanieW ostatnie grudniowe dni siostry Niepokalanki zaprosiły mieszkańców Nowego Miasta na wspólne kolędowanie do naszego kościoła, a w Niedzielę Świętej Rodziny o godz. 16.00. grały i śpiewały na cmentarzyku przed nowicjatem. Śpiewać mógł każdy, kto chciał. Zwłaszcza najmłodsi chętnie włączali się w śpiew kolęd.

 

Br. Łukasz Szokaluk

 

 

 

 

Przejdź do galerii

Żywa szopka 2012

szopkaPo raz drugi w czasie Świąt Bożego Narodzenia przy naszym nowomiejskim klasztorze stanęła żywa szopka. Organizatorem przedsięwzięcia jest o. Krzysztof Kurzątkowski, kustosz Sanktuarium Bł. Honorata. W szopie oprócz Świętej Rodziny spotkamy kozy, barany, owce oraz osiołka „Rodzynka". Szopka będzie czynna do 15 stycznia. Serdecznie zapraszamy!

 

Bracia Kapucyni

 

 

 

Przejdź do galerii