Dzisiaj jest: 20 Wrzesień 2014    |    Imieniny obchodzą: Renata, Filipina, Eustachy

Czytania liturgiczneKalendarz liturgiczny
Braci Mniejszych Kapucynów
w Polsce


wrzesień 2014
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Brak wydarzeń

Licznik wizyt

Dziś36
Wczoraj64
W ostatnim tygodniu336
W ostatnim miesiącu1161
Wszystkich57603

IX Turniej Piłki Nożnej

IX turniejW niedzielę 25 listopada b. r. ministranci i lektorzy służący w dwóch nowomiejskich kościołach wzięli udział w IX Turnieju o Grand Prix Pucharu Biskupa Łowickiego, który został rozegrany na hali sportowej w Rawie Mazowieckiej. W kategorii „Podstawówka" z Nowego Miasta grały dwie drużyny. Najmłodsza niestety zajęła ostatnie miejsce natomiast średniacy uplasowali się na piątej pozycji spośród kilkunastu drużyn. Lektorzy zaś zajęli 9 miejsce. Ministranci wraz z księżmi opiekunami oraz rodzicami przyjechali na turniej m. in. z Łowicza, Lubani, Czerwienic, Sadkowic, Skierniewic oraz Regnowa. Na hali panowała serdeczna atmosfera wzajemnej rywalizacji i radości ze spotkania Służby Liturgicznej z różnych parafii. Zorganizowanie wyjazdu ministrantów z Nowego Miasta na turniej podjęli się Ks. Wikariusz Sylwester Bernat oraz niżej podpisany.

Br. Łukasz Szokaluk


Przejdź do galerii

Spotkanie Sióstr - V rok Nowenny

spotkanie siostr
10 listopada b. r. w Sanktuarium Bł. Honorata gościliśmy siostry profeski ze zgromadzeń honorackich. W piątym roku Nowenny ich zjazd dotyczył tematu: „Nowa Ewangelizacja służbą miłosierdzia". Spotkanie rozpoczęło się w kościele od powitania gwardiana o. Piotra Pawlity. Następnie głos zabrał o. Grzegorz Filipiuk, a po nim konferencję „Idźcie i głoście. Wiara i miłosierdzie narzędziami Nowej Ewangelizacji" wygłosił o. Juliusz Pyrek. W programie zjazdu były także: adoracja Najświętszego Sakramentu, obiad, prezentacja o Matkach Generalnych: Eleonorze Motylowskiej i Kazimierze Gruszczyńskiej. Spotkanie sióstr zakończyła Eucharystia sprawowana o godz. 15.00.

Br. Łukasz Szokaluk

 

Przejdź do galerii

Udział szkół w nowennie cz. 5

szkola podstawowaPaździernik, to czas szczególny dla Nowego Miasta, ponieważ w tym miesiącu obchodzimy wspomnienie bł. Honorata Koźmińskiego - Patrona naszego miasta oraz całej naszej diecezji. Do 13 października trwała nowenna przed tą doniosłą uroczystością. Również nasza szkoła miała w niej swój udział. Dnia 9 października wszyscy uczniowie Szkoły Podstawowej im. Kard. Stefana Wyszyńskiego udali się do Sanktuarium bł. Honorata, by Jego wstawiennictwu polecić wszystkich nauczycieli, pracowników i uczniów naszej szkoły. O godz. 9.00 rozpoczęła się uroczysta Msza św. przy grobie Patrona naszego miasta. Uczniowie bardzo chętnie włączyli się w przygotowanie liturgii oraz śpiew na Mszy św. Dużym zainteresowaniem cieszyła się także scenka przygotowana przez dziewczęta z kl. VI. Jej treść nawiązywała do pracy sióstr Sercanek, które prowadziły tajne kursy nauczania w czasie prześladowania przez zaborców. Na zakończenie o. Kustosz podziękował wszystkim za czynny udział w Eucharystii, wręczając pamiątkowe obrazki z Bł. O. Honoratem Koźmińskim. Autorem zdjęć jest br. Łukasz Wiśniewski.

s. Zofia Władyszewska, katechetka


Przejdź do galerii

Udział szkół w nowennie cz. 4

gimnazjumW dniu 11 X 2012 r. odbył się uroczysty Dzień Honoracki z udziałem młodzieży z Publicznego Gimnazjum im. Karola Wojtyły. Uczniowie przedstawili montaż słowno-muzyczny o życiu i duchowości patrona Nowego Miasta n. Pilicą - Bł. O. Honorata Koźmińskiego. Mszy św. przewodniczył o. Łukasz. Składane były również świadectwa powołania i wiary braci zakonnych. Cała uroczystość przebiegała w podniosłej, pełnej modlitwy i skupienia atmosferze.

 

Izabela Rogowska, katechetka

 


Przejdź do galerii

Non omnis moriar

non omnis moriarUroczystość Wszystkich Świętych to szczególna okazja, by pomyśleć o tych braciach kapucynach, którzy już odeszli z tego świata i cieszą się chwałą zbawionych w niebie. Na nowomiejskim cmentarzu spoczywa ich obecnie osiemnastu. Na grobowcu kapucyńskim został właśnie ukończony pomnik, który ma pokazywać, że spoczywają tu franciszkanie. Postument przypomina fragment klasztornego lub kościelnego muru, a na szczycie bramy symbolizującej przejście braci do domu Ojca, herb franciszkański z napisem: Bracia Mniejsi Kapucyni. Budowa pomnika trwała kilka lat. Prace rozpoczęły się za gwardiaństwa o. Krzysztofa Gajewskiego, a nad wykończeniem obelisku czuwali: obecny gwardian o. Piotr Pawlita oraz ekonom o. Krzysztof Kurzątkowski.

Br. Łukasz Szokaluk

 

 

 

 

 

Przejdź do galerii

Udział szkół w nowennie cz. 3

LODzień 13 października jest dla diecezji łowickiej, a szczególnie dla mieszkańców Nowego Miasta, dniem wyjątkowym. Właśnie tego dnia obchodzimy święto bł. Honorata. Tym razem rozpoczęliśmy świętowanie kilka dni wcześniej. 10 października sanktuarium odwiedziła młodzież szkolna, wraz z wychowawcami i nauczycielami Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Mieście. Uczestniczyli we Mszy św. sprawowanej przez br. Piotra Owczarza. Właśnie na tę okazję uczniowie klasy I B przygotowali krótką inscenizację. Przedstawiała fragmenty życia Honorata od momentu wyparcia się Boga aż do nawrócenia. Uczniowie zaprezentowali swoje zdolności artystyczne, jednocześnie skłaniając oglądających do refleksji i rozważań na temat tego, co się działo przed ołtarzem. Wszyscy występujący zostali nagrodzeni oklaskami. Każdy, na pamiątkę tej Mszy świętej, otrzymał pamiątkowy obrazek z modlitwą do bł. Honorata. Autorem zdjęć jest nowicjusz br. Krzysztof.

Aleksandra Milczarczyk, IB


Przejdź do galerii

Pielgrzymka Ks. Bp. Józefa Zawitkowskiego

bp zawitkowski14 października b. r. do sanktuarium Bł. Honorata przybył JE Ks. Bp Józef Zawitkowski z Łowicza. Odprawił wieczorną mszę św. oraz wygłosił okolicznościowe kazanie, w którym mówił o Bł. o. Honoracie, o Bł. Janie Pawle II z racji XII Dnia Papieskiego oraz wspominał nauczycieli swojej żdżarskiej szkoły, bo w Dzień Edukacji Narodowej modliliśmy się również za dyrekcję, nauczycieli pracujących w nowomiejskich szkołach. W oprawie liturgicznej czynny udział wzięli miejscowi pedagodzy. Po Eucharystii kustosz o. Krzysztof Kurzątkowski zaprosił Księdza Biskupa do obejrzenia muzeum, a potem do refektarza na kolację.

Br. Łukasz Szokaluk
Małgorzata Pakosz - foto

Przejdź do galerii

Uroczystość bł. Honorta

1uroczystosc honorata3. października to dla Nowego Miasta i diecezji łowickiej Uroczystość patronalna Bł. O. Honorata Koźmińskiego. Mszy św. wieczornej przewodniczył i kazanie wygłosił o. Gabriel Bartoszewski, który ukazał m. in. jak ewoluowała droga wiary o. Honorata: od kryzysu młodzieńczego buntu wobec Boga po głębokie zawierzenie i trwanie w wierze mimo trudności. Wśród przybyłych gości, których powitał Kustosz Sanktuarium Bł. Honorata o. Krzysztof Kurzątkowski byli: księża z diecezji radomskiej, łowickiej, siostry ze zgromadzeń honorackich, wicemarszałek Senatu RP Pan Stanisław Karczewski, Burmistrz Nowego Miasta i Gminy Pani Barbara Gąsiorowska, strażacy, orkiestra, policjanci i wszyscy, którym bliski jest Błogosławiony z Białej Podlaskiej. Po Eucharystii przeszła procesja wokół placu z relikwiami Bł. Honorata, a po oddaniu czci relikwiom wierni zabrali do domów jabłka ofiarowane przez sadowników jako dziękczynienie za tegoroczne zbiory. Gwardian o. Piotr Pawlita zaprosił szanownych gości do refektarza na dalsze radosne świętowanie.
Autorką zdjęć jest: Małgorzata Pakosz.

Br. Łukasz Szokaluk

Przejdź do galerii

Udział szkół w nowennie cz. 2

niepubliczne-technikumDnia 8. 10. 2012 r. z okazji Nowenny z Bł. Honoratem uczniowie i grono pedagogiczne Niepublicznego Technikum Zawodowego w Nowym Mieście, uczestniczyło we Mszy św. w kościele oo. Kapucynów. Eucharystii przewodniczył o. Piotr Owczarz OFMCap. Zamiast kazania członkowie szkolnego koła teatralnego ,,Carpe diem'' zaprezentowali krótkie przedstawienie dotyczące życia o. Honorata Koźmińskiego. Scenka ukazywała Honarata jako nastolatka, gdy buntował się przeciw Bogu i odciągał innych od wiary. Gwałtowna przemiana Honorata pokazała, że Bóg nie rezygnuję nawet z największego grzesznika. Przedstawienie wypadło bardzo dobrze, uczniowie wczuli się w swoje role i odegrali je jak prawdziwi aktorzy. Na koniec mszy św. br. Michał, nowicjusz opowiedział o swoim powołaniu i działaniu Pana Boga w swoim życiu. Po świadectwie o. Piotr udzieli wszystkim błogosławieństwa i wspólnie odmówiliśmy modlitwę o dobry wybór drogi życiowej za wstawiennictwem bł. Honorata. Po skończonej Mszy św. wróciliśmy do szkoły na lekcje. Autorem zdjęć jest br. Michał.

 Angelika Polna


Przejdź do galerii

Udział szkół w nowennie cz. 1

nowenna szkolyW ramach Nowenny z Bł. Honoratem 5 października b. r. do Sanktuarium Bł. Honorata Koźmińskiego przybyli dzieci i młodzież z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Nowym Mieście n. Pilicą. Na początku Mszy św. społeczność szkolną powitał Kustosz Sanktuarium o. Krzysztof Kurzątkowski. Zamiast kazania kilkunastu uczniów wystawiło pantomimę przedstawiającą sceny z życia o. Honorata. W tym roku: od momentu wstąpienia do klasztoru aż po chorobę, gdy wyczerpany pracą duszpasterską musiał położyć się do łóżka. Po mszy św. uczniowie dostali nagrody za piękny występ, a wychodząc dostali obrazek z o. Honoratem na pamiątkę. Przedstawienie o Błogosławionym z Białej Podlaski przygotowali uczniowie pod kierunkiem katechetów: Pani Agnieszki Słoneckiej oraz Łukasza Szokaluka OFMCap. Autorem zdjęć jest Pan Włodek Tkacz.

 

Br. Łukasz Szokaluk

Przejdź do galerii

Honorat w konfesjonale

honorat w konfesjonale
13 października b. r., w swoje liturgiczne wspomnienie, nasz współbrat jak za dawnych lat znów zasiadł w swoim konfesjonale. Staraniem kustosza Sanktuarium
o. Krzysztofa Kurzątkowskiego figura wykonana przez artystę z Krakowa ma przypominać zwiedzającym muzeum o kapucynie, który wiele godzin spędził jednając ludzi z Bogiem i wskazując im jak w wierze chodzić Bożymi drogami.

 

Br. Łukasz Szokaluk

 

 

 

 

 

 

Przejdź do galerii