Dzisiaj jest: 9 Październik 2015    |    Imieniny obchodzą: Ludwik, Arnold, Bogdan

Czytania liturgiczneKalendarz liturgiczny
Braci Mniejszych Kapucynów
w Polsce


październik 2015
P W Ś C Pt S N
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
Brak wydarzeń

Licznik wizyt

Dziś32
Wczoraj48
W ostatnim tygodniu219
W ostatnim miesiącu474
Wszystkich81298

Nowenna 2013 - udział szkół cz. 5

 

 

9 X 2013 r. społeczność Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego wzięła udział w Eucharystii nowennowej przed Uroczystością Bł. Honorata. Po Ewangelii celebrans przypomniał uczniom sceny z życia Błogosławionego, które przedstawiali w poprzednich latach i zachęcił do obejrzenia pantomimy, która będzie kontynuacją dawnych wydarzeń. Po inscenizacji katecheta wyjaśniał sens i znaczenie poszczególnych obrazów, które uczniowie zobaczyli i uwrażliwił na pamięć – zwłaszcza w październiku – o modlitwie różańcowej, którą kochał Bł. Honorat.

Br. Łukasz Szokaluk

Nowenna 2013 - udział szkół cz. 4

 

 

Do Sanktuarium Bł. O. Honorata, 7-go dnia Nowenny przybyła na Mszę świętą Publiczna Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Po odczytaniu Ewangelii uczniowie przedstawili scenę pt. "Młody Wacław - droga powołania do zakonu kapucyńskiego'' pokazując znaczące wydarzenia z życia młodego Wacława: od burzliwej młodości po nawrócenie i wstąpienie do Zakonu. Na dziękczynienie wszyscy zaśpiewali pieśń "Zaufałem Panu'' powierzając swoje życie Panu Bogu.

Amelia Sołtysiak

Nowenna 2013 - udział szkół cz. 3

 

 

We wtorek 7 X uczniowie z Gimnazjum wraz o opiekunami udali się do kościoła Braci Mniejszych Kapucynów na Mszę Św. z okazji zbliżającego się święta ku czci bł. Honorata. Po przywitaniu zebranych przez O. Kustosza rozpoczęła się uroczysta Eucharystia, której przewodniczył o. Szymon Janowski. Przygotował On kilka słów homilii dla młodzieży. Po Eucharystii jeden z braci nowicjuszy wygłosił świadectwo po czym odbyło się krótkie przedstawienie przygotowane przez uczniów na czele z Panią katechetką Izą Rogowską mające na celu ukazanie momentu nawrócenia bł. Honorata. Po odśpiewaniu ostatniej pieśni przez scholę gimnazjalną uczniowie wrócili do szkoły na dalsze lekcje.

Kinga Rybarczyk

Nowenna 2013 - udział szkół cz. 2

 

 

7 października 2013 r. do Sanktuarium bł. Honorata Koźmińskiego, na zaproszenie o. Kustosza z okazji nowenny przed uroczystością Błogosławionego, przyszli uczniowie nowomiejskiego Liceum Ogólnokształcącego pod opieką nauczycieli. O godz. 11.30 o. Szymon Jankowski, katecheta LO, odprawił dla wszystkich Mszę Świętą, w której modlił się w intencjach wszystkich uczniów i nauczycieli. Pod koniec Eucharystii dwaj bracia nowicjusze powiedzieli świadectwa swojego nawrócenia i powołania. Za ten czas spędzony na modlitwie CHWAŁA PANU!

Przemysław Laudy

Nowenna 2013 - udział szkół cz. 1

 

 

„Podnieś mnie Jezu i prowadź do Ojca, zanurz mnie w wodzie Jego miłosierdzia. Amen" To myśl przewodnia pantomimy, jaką przygotowała młodzież ze szkolnego koła teatralnego „Carpe diem" z Niepublicznego Technikum Zawodowego w Nowym Mieście nad Pilicą. W ramach dorocznego spotkania u bł. O. Honorata młodzież wraz z gronem pedagogicznym uczestniczyła we Mszy św. w miejscowym sanktuarium. Przedstawiciele klas mundurowych przygotowali oprawę liturgiczną, a podczas kazania uczestnicy obejrzeli pantomimę. Jeden z uczniów przebrany za O. Honorata, opowiadał o tym, jak zmieniło się jego życie, gdy w celi więziennej przyszedł do niego sam Pan Jezus. „To był wyjątkowy moment w moim życiu -mówił- Chciałbym całym sobą wyśpiewać to, co dzieje się teraz w mojej duszy". Na te słowa, w rytm muzyki, weszły ubrane na biało dziewczęta z płonącymi świecami w ręku. W kościele rozbrzmiewał wykonywany przez „Siewców Lednicy" psalm: „Pan jest moim Pasterzem, niczego mi nie braknie..." Układ taneczny akcentował m.in. ciemną dolinę, jaką często w życiu spotyka każdy z nas, a przez którą tylko Pan Jezus może nas bezpiecznie przeprowadzić. Na koniec jeszcze raz wystąpił O. Honorat wyznając, że właśnie Psalm 23 pokazał mu Boga, który nie przestaje szukać zagubionego człowieka. I choć po grzechu człowiek ucieka i ukrywa się przed Bogiem, to jednak Pan Jezus szuka go i znajduje pomimo wszystko. Na zakończenie dziewczęta uklękły przed ołtarzem wznosząc świece wysoko w górę, a grający O. Honorata uczeń zawierzył Bogu siebie i całą naszą szkołę.

s. Joanna Czyżycka

 

Zaproszenie

honorat
Siostry i Bracia!


W dniu 13 października 2013 r. Sanktuarium w Nowym Mieście n/Pilicą będzie gromadzić wokół relikwii Błogosławionego Honorata, duchowe córki i synów Rodziny Honorackiej. Jak co roku wielu czcicieli przybędzie do naszego sanktuarium, aby powierzyć się wstawiennictwu Patrona zawierzenia i wytrwania. Nasza obecność niech będzie dziękczynieniem za 25 lat beatyfikacji Kapucyna, który jest dla nas wzorem świętości.

Jako Kustosz Sanktuarium wraz z Gwardianem nowomiejskiej wspólnoty mam zaszczyt zaprosić:
SIOSTRY ZE ZGROMADZEŃ HONORACKICH ORAZ WSZYSTKICH CZCICIELI BŁOGOSŁAWIONEGO HONORATA
na uroczystości, których porządek przedstawia się następująco:


17.15 RÓŻANIEC Z BŁ. HONORATEM
18.00 MSZA ŚWIĘTA O KANONIZACJĘ BŁ. HONORATA - Procesja z Relikwiami wokół Placu O. Honorata

Kustosz Sanktuarium
o. Krzysztof Kurzątkowski OFM Cap

 

Więcej informacji związanych z nowenną przed Uroczystością Bł. Honorata na stronie Sanktuarium

Pierwsze śluby 2013

sluby2013
W święto Narodzenia NMP uczestniczyliśmy w uroczystej Mszy św. o godz. 11.00, podczas której czterech braci (Krzysztof Fabich, Michał Baczkura, Jan Sadowski i Aleksander Dzic) złożyło pierwsze śluby zakonne na ręce prowincjała o. Andrzeja Kiejzy oraz wiceprowincjała z Białorusi o. Andrzeja Żylewicza.


Uroczystość zgromadziła braci z różnych klasztorów, rodziny neoprofesów oraz wiernych, którzy na co dzień spotykali się z nimi na wspólnych liturgiach w kościele lub w innych miejscach, gdzie oczekiwano i przyjmowano ich z radością.

 

Br. Łukasz Szokaluk 

Przejdź do galerii

 

 

Projekcja filmu "Cristiada"

1 cristiada

2 cristiada

 

 

 1 września w naszym kościele o godz. 19.00 miała miejsce projekcja słynnego filmu „Cristiada". Sporo osób przyszło w niedzielny wieczór zobaczyć ten piękny, wzruszający film.

 

Br. Łukasz Szokaluk

25 lat życia zakonnego

jubileusz 25-lecia
26 sierpnia sześciu naszych braci (Radomir Kryński, Waldemar Grubka, Franciszek Tołczyk, Grzegorz Góralski, Grzegorz Sucheński i Henryk Piłat) obchodziło jubileusz 25 lat życia zakonnego. W nowomiejskim kościele 25 lat temu na ręce ówczesnego prowincjała 
o. Maksymiliana Macioszka składali pierwszą profesję zakonną.
Uroczystej Eucharystii o godz. 11.00. przewodniczył o. Waldemar Grubka, a kazanie wygłosił o. prof. Andrzej Derdziuk. Po kazaniu bracia klęcząc przed ołtarzem odnowili śluby zakonne. Na zakończenie Mszy św. o. Grzegorz Sucheński skierował słowa podziękowania dla wszystkich.
Świąteczny obiad przedłużył radość braci z przeżywanego jubileuszu 25 lat konsekracji zakonnej.

Br. Krzysztof Fabich

 

Przejdź do galerii

 

 

Odpust Porcjunkuli 2013

porcjunkula2 sierpnia tradycyjnie przeżywaliśmy odpust Matki Bożej Anielskiej z Porcjunkuli. O godz. 12.00. została odprawiona uroczysta Msza św. pod przewodnictwem prowincjała o. Andrzeja Kiejzy, który wygłosił także słowo Boże. Wśród kapłanów koncelebrujących byli współbracia z klasztoru wraz z o. Zdzisławem Tokarczykiem, a także księża z sąsiednich parafii.


Wspólne dziękczynienie Bogu obdarzającego nas życiem nadprzyrodzonym zakończyliśmy procesją z Najświętszym Sakramentem na placu „cmentarzyka" i odśpiewaniem hymnu „Ciebie Boga wysławiamy...".

 

br. Łukasz Szokaluk

 

 

 

Przejdź do galerii

 

 

Jubileusz o. Klaudiusza

jubileusz o klaudiusza7 lipca w naszym kościele podczas uroczystej Eucharystii odprawionej o godz. 11.00. świętowaliśmy jubileusz 50-lecia kapłaństwa o. Klaudiusza Pryzmonta. Współjubilat o. Bp Antoni Pacyfik Dydycz, ordynariusz drohiczyński wygłosił kazanie przypominając o początkach drogi zakonnej o. Klaudiusza przypadającej na mroczne czasy stalinizmu i komunizmu, pracy duszpasterskiej na Białorusi po rozpadzie ZSRR oraz pięknie powołania kapucyńskiego. Prowincjał o. Andrzej Kiejza przewodniczył Mszy św. Wśród pozostałych kapłanów koncelebrujących i braci byli: o. Zdzisław Tokarczyk, o. prof. Roland Prejs, o. Marian Puta, o. Tomasz Kropidłowski, o. Franciszek Rożkowski, o. Jan Fibek, o. Michał Deja oraz br. Piotr Jakacki i br. Dominik Sulewski. Rolę gospodarza pod nieobecność gwardiana pełnił wikary klasztoru o. Kazimierz Śnieg.


Na koniec o. Jubilat otrzymał życzenia od sióstr zakonnych, wiernych świeckich, a także błogosławieństwo apostolskie Ojca św. Franciszka, które ofiarował Bp Dydycz. Po Mszy św. goście wraz z liczną rodziną o. Klaudiusza udali się na obiad do refektarza.

Br. Łukasz Szokaluk

 

Przejdź do galerii

 

 

 

Pielgrzymka honoracka 2013

honoracka20134 lipca do Sanktuarium Bł. Honorata dotarła pielgrzymka piesza z Zakroczymia, w której uczestniczyła głównie młodzież wraz z siostrami zakonnymi i braćmi kapucynami z różnych klasztorów. Z naszego klasztoru w pielgrzymce honorackiej wziął udział o. Piotr Owczarz. Pątnicy modlili się podczas czwartkowej, wieczornej Eucharystii, której przewodniczył i homilię wygłosił o. Grzegorz Filipiuk. Radość wspólnego wędrowania i ubogacania się duchowością Bł. Honorata zakończyła agapa na ogrodzie klasztornym.

Br. Łukasz Szokaluk

 

Przejdź do galerii

Nowy krzyż

krzyz7 czerwca b. r. w Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa po Mszy św. wieczornej Gwardian o. Piotr Pawlita pobłogosławił nowy, tzw. misyjny krzyż. Stary, który stał przed kościołem od początku lat pięćdzięsiątych ubiegłego wieku, został rozebrany z racji na zły stan konstrukcji.

Stat crux, dum volvitur orbis.

 

Br. Łukasz Szokaluk

 

 

 

 

 

 Przejdź do galerii

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej

procesjaBCW tym roku Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej rozpoczęliśmy mszą św. w kościele parafialnym o godz. 10.00. Po Eucharystii wyruszyła procesja ulicami miasta zatrzymując się przy kolejnych ołtarzach: na dworcu PKS-u, przy „Groszku", przed domem ss. Sercanek oraz ss. Honoratek. Tematyka ołtarzy jak i kazań nawiązywała do obchodzonego w Kościele Roku Wiary: Dlaczego wierzę? Co mi daje wiara? Jak umacniać swoją wiarę? Wiara źródłem jedności. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć i filmu z tej Uroczystości.

 

Br. Łukasz Szokaluk