Dzisiaj jest: 2 Październik 2014    |    Imieniny obchodzą: Sława, Dionizy, Teofil

Czytania liturgiczneKalendarz liturgiczny
Braci Mniejszych Kapucynów
w Polsce


październik 2014
P W Ś C Pt S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Brak wydarzeń

Licznik wizyt

Dziś34
Wczoraj46
W ostatnim tygodniu197
W ostatnim miesiącu80
Wszystkich58298

Rozpoczęcie VI roku Nowenny

logo rok vi15. i 16. grudnia b. r. przeżywaliśmy w Nowym Mieście zakończenie obchodów V roku Wielkiej Nowenny przed 100. rocznicą śmierci Bł. Honorata Koźmińskiego. W sobotę podczas wieczornej Eucharystii wraz z ss. Franciszkankami od Cierpiących i Sługami Jezusa dziękowaliśmy Bogu za duchowe owoce V roku Nowenny, który upłynął pod hasłem: „Miłosierdzie i służba". Mszy św. dziękczynnej przewodniczył kustosz Sanktuarium o. Krzysztof Kurzątkowski. W homilii mówił o trwaniu przy Jezusie, o zależności od Niego, bo to On – Krzew winny wtedy daje nam nadprzyrodzone życie, gdy jesteśmy z Nim zjednoczeni. Sobotnie dziękczynienie zakończyła adoracja Najświętszego Sakramentu.


Natomiast w niedzielę podczas uroczystej Eucharystii sprawowanej przez Ministra Prowincjalnego o. Andrzeja Kiejzę wraz z współbraćmi został rozpoczęty VI rok Nowenny pod hasłem: „Ofiara i wynagrodzenie", któremu będą patronować ss. Pasterzanki. W homilii prowincjał odwołując się do przyjętego hasła jak i adhortacji apostolskiej Jana Pawła II „Vita consecrata" mówił o Adwencie jako czasie, w którym jesteśmy wezwani do oczyszczenia wnętrza własnego serca, naprawienia, wyprostowania naszej drogi do Boga, którą niejednokrotnie grzech zaciemnia i prowadzi na bezdroża. Po Mszy św. siostry wzięły udział w prezentacji o św. Małgorzacie z Kortony, a po niej w refektarzu złożyły sobie życzenia świąteczne.

Br. Łukasz Szokaluk


Przejdź do galerii

Dekret biskupa dotyczący naszego koscioła

herb a dziuba
Z radością informujemy, że nasz kościół został wybrany przez biskupa Diecezji Łowickiej na miejsce, w którym można uzyskiwać odpusty z okazji Roku Wiary. Więcej informacji na ten temat można przeczytać w dekrecie .

 

br. Piotr Ruszczak

Franciszkańska Szkoła Modlitwy

FSZM

Bracia Mniejsi Kapucyni z Centrum Duchowości "Honoratianum" w Zakroczymiu, zapraszają na 3 edycję Franciszkańskiej Szkoły Modlitwy.

Franciszkańska Szkoła Modlitwy powstała jako odpowiedź na pragnienie wielu osób konsekrowanych i świeckich prowadzenia głębszego życia modlitwy. Obejmuje ona 4 zjazdy, pierwszy odbędzie się w terminie 23-27 stycznia. b.r. Zgłoszenia proszę przesyłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   albo telefonicznie: 22/785-34-96.

Więcej informacji na temat FSZM można znaleźć tutaj natomiast osoby zainteresowane działalnością Centrum zapraszamy do zapoznania się z Informatorem CDH , oraz do odwiedzenia strony Centrum

br. Piotr Ruszczak

IX Turniej Piłki Nożnej

IX turniejW niedzielę 25 listopada b. r. ministranci i lektorzy służący w dwóch nowomiejskich kościołach wzięli udział w IX Turnieju o Grand Prix Pucharu Biskupa Łowickiego, który został rozegrany na hali sportowej w Rawie Mazowieckiej. W kategorii „Podstawówka" z Nowego Miasta grały dwie drużyny. Najmłodsza niestety zajęła ostatnie miejsce natomiast średniacy uplasowali się na piątej pozycji spośród kilkunastu drużyn. Lektorzy zaś zajęli 9 miejsce. Ministranci wraz z księżmi opiekunami oraz rodzicami przyjechali na turniej m. in. z Łowicza, Lubani, Czerwienic, Sadkowic, Skierniewic oraz Regnowa. Na hali panowała serdeczna atmosfera wzajemnej rywalizacji i radości ze spotkania Służby Liturgicznej z różnych parafii. Zorganizowanie wyjazdu ministrantów z Nowego Miasta na turniej podjęli się Ks. Wikariusz Sylwester Bernat oraz niżej podpisany.

Br. Łukasz Szokaluk


Przejdź do galerii

Spotkanie Sióstr - V rok Nowenny

spotkanie siostr
10 listopada b. r. w Sanktuarium Bł. Honorata gościliśmy siostry profeski ze zgromadzeń honorackich. W piątym roku Nowenny ich zjazd dotyczył tematu: „Nowa Ewangelizacja służbą miłosierdzia". Spotkanie rozpoczęło się w kościele od powitania gwardiana o. Piotra Pawlity. Następnie głos zabrał o. Grzegorz Filipiuk, a po nim konferencję „Idźcie i głoście. Wiara i miłosierdzie narzędziami Nowej Ewangelizacji" wygłosił o. Juliusz Pyrek. W programie zjazdu były także: adoracja Najświętszego Sakramentu, obiad, prezentacja o Matkach Generalnych: Eleonorze Motylowskiej i Kazimierze Gruszczyńskiej. Spotkanie sióstr zakończyła Eucharystia sprawowana o godz. 15.00.

Br. Łukasz Szokaluk

 

Przejdź do galerii

Udział szkół w nowennie cz. 5

szkola podstawowaPaździernik, to czas szczególny dla Nowego Miasta, ponieważ w tym miesiącu obchodzimy wspomnienie bł. Honorata Koźmińskiego - Patrona naszego miasta oraz całej naszej diecezji. Do 13 października trwała nowenna przed tą doniosłą uroczystością. Również nasza szkoła miała w niej swój udział. Dnia 9 października wszyscy uczniowie Szkoły Podstawowej im. Kard. Stefana Wyszyńskiego udali się do Sanktuarium bł. Honorata, by Jego wstawiennictwu polecić wszystkich nauczycieli, pracowników i uczniów naszej szkoły. O godz. 9.00 rozpoczęła się uroczysta Msza św. przy grobie Patrona naszego miasta. Uczniowie bardzo chętnie włączyli się w przygotowanie liturgii oraz śpiew na Mszy św. Dużym zainteresowaniem cieszyła się także scenka przygotowana przez dziewczęta z kl. VI. Jej treść nawiązywała do pracy sióstr Sercanek, które prowadziły tajne kursy nauczania w czasie prześladowania przez zaborców. Na zakończenie o. Kustosz podziękował wszystkim za czynny udział w Eucharystii, wręczając pamiątkowe obrazki z Bł. O. Honoratem Koźmińskim. Autorem zdjęć jest br. Łukasz Wiśniewski.

s. Zofia Władyszewska, katechetka


Przejdź do galerii

Udział szkół w nowennie cz. 4

gimnazjumW dniu 11 X 2012 r. odbył się uroczysty Dzień Honoracki z udziałem młodzieży z Publicznego Gimnazjum im. Karola Wojtyły. Uczniowie przedstawili montaż słowno-muzyczny o życiu i duchowości patrona Nowego Miasta n. Pilicą - Bł. O. Honorata Koźmińskiego. Mszy św. przewodniczył o. Łukasz. Składane były również świadectwa powołania i wiary braci zakonnych. Cała uroczystość przebiegała w podniosłej, pełnej modlitwy i skupienia atmosferze.

 

Izabela Rogowska, katechetka

 


Przejdź do galerii

Non omnis moriar

non omnis moriarUroczystość Wszystkich Świętych to szczególna okazja, by pomyśleć o tych braciach kapucynach, którzy już odeszli z tego świata i cieszą się chwałą zbawionych w niebie. Na nowomiejskim cmentarzu spoczywa ich obecnie osiemnastu. Na grobowcu kapucyńskim został właśnie ukończony pomnik, który ma pokazywać, że spoczywają tu franciszkanie. Postument przypomina fragment klasztornego lub kościelnego muru, a na szczycie bramy symbolizującej przejście braci do domu Ojca, herb franciszkański z napisem: Bracia Mniejsi Kapucyni. Budowa pomnika trwała kilka lat. Prace rozpoczęły się za gwardiaństwa o. Krzysztofa Gajewskiego, a nad wykończeniem obelisku czuwali: obecny gwardian o. Piotr Pawlita oraz ekonom o. Krzysztof Kurzątkowski.

Br. Łukasz Szokaluk

 

 

 

 

 

Przejdź do galerii

Udział szkół w nowennie cz. 3

LODzień 13 października jest dla diecezji łowickiej, a szczególnie dla mieszkańców Nowego Miasta, dniem wyjątkowym. Właśnie tego dnia obchodzimy święto bł. Honorata. Tym razem rozpoczęliśmy świętowanie kilka dni wcześniej. 10 października sanktuarium odwiedziła młodzież szkolna, wraz z wychowawcami i nauczycielami Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Mieście. Uczestniczyli we Mszy św. sprawowanej przez br. Piotra Owczarza. Właśnie na tę okazję uczniowie klasy I B przygotowali krótką inscenizację. Przedstawiała fragmenty życia Honorata od momentu wyparcia się Boga aż do nawrócenia. Uczniowie zaprezentowali swoje zdolności artystyczne, jednocześnie skłaniając oglądających do refleksji i rozważań na temat tego, co się działo przed ołtarzem. Wszyscy występujący zostali nagrodzeni oklaskami. Każdy, na pamiątkę tej Mszy świętej, otrzymał pamiątkowy obrazek z modlitwą do bł. Honorata. Autorem zdjęć jest nowicjusz br. Krzysztof.

Aleksandra Milczarczyk, IB


Przejdź do galerii

Pielgrzymka Ks. Bp. Józefa Zawitkowskiego

bp zawitkowski14 października b. r. do sanktuarium Bł. Honorata przybył JE Ks. Bp Józef Zawitkowski z Łowicza. Odprawił wieczorną mszę św. oraz wygłosił okolicznościowe kazanie, w którym mówił o Bł. o. Honoracie, o Bł. Janie Pawle II z racji XII Dnia Papieskiego oraz wspominał nauczycieli swojej żdżarskiej szkoły, bo w Dzień Edukacji Narodowej modliliśmy się również za dyrekcję, nauczycieli pracujących w nowomiejskich szkołach. W oprawie liturgicznej czynny udział wzięli miejscowi pedagodzy. Po Eucharystii kustosz o. Krzysztof Kurzątkowski zaprosił Księdza Biskupa do obejrzenia muzeum, a potem do refektarza na kolację.

Br. Łukasz Szokaluk
Małgorzata Pakosz - foto

Przejdź do galerii

Uroczystość bł. Honorta

1uroczystosc honorata3. października to dla Nowego Miasta i diecezji łowickiej Uroczystość patronalna Bł. O. Honorata Koźmińskiego. Mszy św. wieczornej przewodniczył i kazanie wygłosił o. Gabriel Bartoszewski, który ukazał m. in. jak ewoluowała droga wiary o. Honorata: od kryzysu młodzieńczego buntu wobec Boga po głębokie zawierzenie i trwanie w wierze mimo trudności. Wśród przybyłych gości, których powitał Kustosz Sanktuarium Bł. Honorata o. Krzysztof Kurzątkowski byli: księża z diecezji radomskiej, łowickiej, siostry ze zgromadzeń honorackich, wicemarszałek Senatu RP Pan Stanisław Karczewski, Burmistrz Nowego Miasta i Gminy Pani Barbara Gąsiorowska, strażacy, orkiestra, policjanci i wszyscy, którym bliski jest Błogosławiony z Białej Podlaskiej. Po Eucharystii przeszła procesja wokół placu z relikwiami Bł. Honorata, a po oddaniu czci relikwiom wierni zabrali do domów jabłka ofiarowane przez sadowników jako dziękczynienie za tegoroczne zbiory. Gwardian o. Piotr Pawlita zaprosił szanownych gości do refektarza na dalsze radosne świętowanie.
Autorką zdjęć jest: Małgorzata Pakosz.

Br. Łukasz Szokaluk

Przejdź do galerii