Dzisiaj jest: 24 Lipiec 2014    |    Imieniny obchodzą: Kinga, Krystyna, Olga

Czytania liturgiczneKalendarz liturgiczny
Braci Mniejszych Kapucynów
w Polsce


lipiec 2014
P W Ś C Pt S N
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
Brak wydarzeń

Licznik wizyt

Dziś61
Wczoraj41
W ostatnim tygodniu211
W ostatnim miesiącu1461
Wszystkich54120

Udział szkół w nowennie cz. 4

gimnazjumW dniu 11 X 2012 r. odbył się uroczysty Dzień Honoracki z udziałem młodzieży z Publicznego Gimnazjum im. Karola Wojtyły. Uczniowie przedstawili montaż słowno-muzyczny o życiu i duchowości patrona Nowego Miasta n. Pilicą - Bł. O. Honorata Koźmińskiego. Mszy św. przewodniczył o. Łukasz. Składane były również świadectwa powołania i wiary braci zakonnych. Cała uroczystość przebiegała w podniosłej, pełnej modlitwy i skupienia atmosferze.

 

Izabela Rogowska, katechetka

 


Przejdź do galerii

Non omnis moriar

non omnis moriarUroczystość Wszystkich Świętych to szczególna okazja, by pomyśleć o tych braciach kapucynach, którzy już odeszli z tego świata i cieszą się chwałą zbawionych w niebie. Na nowomiejskim cmentarzu spoczywa ich obecnie osiemnastu. Na grobowcu kapucyńskim został właśnie ukończony pomnik, który ma pokazywać, że spoczywają tu franciszkanie. Postument przypomina fragment klasztornego lub kościelnego muru, a na szczycie bramy symbolizującej przejście braci do domu Ojca, herb franciszkański z napisem: Bracia Mniejsi Kapucyni. Budowa pomnika trwała kilka lat. Prace rozpoczęły się za gwardiaństwa o. Krzysztofa Gajewskiego, a nad wykończeniem obelisku czuwali: obecny gwardian o. Piotr Pawlita oraz ekonom o. Krzysztof Kurzątkowski.

Br. Łukasz Szokaluk

 

 

 

 

 

Przejdź do galerii

Udział szkół w nowennie cz. 3

LODzień 13 października jest dla diecezji łowickiej, a szczególnie dla mieszkańców Nowego Miasta, dniem wyjątkowym. Właśnie tego dnia obchodzimy święto bł. Honorata. Tym razem rozpoczęliśmy świętowanie kilka dni wcześniej. 10 października sanktuarium odwiedziła młodzież szkolna, wraz z wychowawcami i nauczycielami Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Mieście. Uczestniczyli we Mszy św. sprawowanej przez br. Piotra Owczarza. Właśnie na tę okazję uczniowie klasy I B przygotowali krótką inscenizację. Przedstawiała fragmenty życia Honorata od momentu wyparcia się Boga aż do nawrócenia. Uczniowie zaprezentowali swoje zdolności artystyczne, jednocześnie skłaniając oglądających do refleksji i rozważań na temat tego, co się działo przed ołtarzem. Wszyscy występujący zostali nagrodzeni oklaskami. Każdy, na pamiątkę tej Mszy świętej, otrzymał pamiątkowy obrazek z modlitwą do bł. Honorata. Autorem zdjęć jest nowicjusz br. Krzysztof.

Aleksandra Milczarczyk, IB


Przejdź do galerii

Pielgrzymka Ks. Bp. Józefa Zawitkowskiego

bp zawitkowski14 października b. r. do sanktuarium Bł. Honorata przybył JE Ks. Bp Józef Zawitkowski z Łowicza. Odprawił wieczorną mszę św. oraz wygłosił okolicznościowe kazanie, w którym mówił o Bł. o. Honoracie, o Bł. Janie Pawle II z racji XII Dnia Papieskiego oraz wspominał nauczycieli swojej żdżarskiej szkoły, bo w Dzień Edukacji Narodowej modliliśmy się również za dyrekcję, nauczycieli pracujących w nowomiejskich szkołach. W oprawie liturgicznej czynny udział wzięli miejscowi pedagodzy. Po Eucharystii kustosz o. Krzysztof Kurzątkowski zaprosił Księdza Biskupa do obejrzenia muzeum, a potem do refektarza na kolację.

Br. Łukasz Szokaluk
Małgorzata Pakosz - foto

Przejdź do galerii

Uroczystość bł. Honorta

1uroczystosc honorata3. października to dla Nowego Miasta i diecezji łowickiej Uroczystość patronalna Bł. O. Honorata Koźmińskiego. Mszy św. wieczornej przewodniczył i kazanie wygłosił o. Gabriel Bartoszewski, który ukazał m. in. jak ewoluowała droga wiary o. Honorata: od kryzysu młodzieńczego buntu wobec Boga po głębokie zawierzenie i trwanie w wierze mimo trudności. Wśród przybyłych gości, których powitał Kustosz Sanktuarium Bł. Honorata o. Krzysztof Kurzątkowski byli: księża z diecezji radomskiej, łowickiej, siostry ze zgromadzeń honorackich, wicemarszałek Senatu RP Pan Stanisław Karczewski, Burmistrz Nowego Miasta i Gminy Pani Barbara Gąsiorowska, strażacy, orkiestra, policjanci i wszyscy, którym bliski jest Błogosławiony z Białej Podlaskiej. Po Eucharystii przeszła procesja wokół placu z relikwiami Bł. Honorata, a po oddaniu czci relikwiom wierni zabrali do domów jabłka ofiarowane przez sadowników jako dziękczynienie za tegoroczne zbiory. Gwardian o. Piotr Pawlita zaprosił szanownych gości do refektarza na dalsze radosne świętowanie.
Autorką zdjęć jest: Małgorzata Pakosz.

Br. Łukasz Szokaluk

Przejdź do galerii

Udział szkół w nowennie cz. 2

niepubliczne-technikumDnia 8. 10. 2012 r. z okazji Nowenny z Bł. Honoratem uczniowie i grono pedagogiczne Niepublicznego Technikum Zawodowego w Nowym Mieście, uczestniczyło we Mszy św. w kościele oo. Kapucynów. Eucharystii przewodniczył o. Piotr Owczarz OFMCap. Zamiast kazania członkowie szkolnego koła teatralnego ,,Carpe diem'' zaprezentowali krótkie przedstawienie dotyczące życia o. Honorata Koźmińskiego. Scenka ukazywała Honarata jako nastolatka, gdy buntował się przeciw Bogu i odciągał innych od wiary. Gwałtowna przemiana Honorata pokazała, że Bóg nie rezygnuję nawet z największego grzesznika. Przedstawienie wypadło bardzo dobrze, uczniowie wczuli się w swoje role i odegrali je jak prawdziwi aktorzy. Na koniec mszy św. br. Michał, nowicjusz opowiedział o swoim powołaniu i działaniu Pana Boga w swoim życiu. Po świadectwie o. Piotr udzieli wszystkim błogosławieństwa i wspólnie odmówiliśmy modlitwę o dobry wybór drogi życiowej za wstawiennictwem bł. Honorata. Po skończonej Mszy św. wróciliśmy do szkoły na lekcje. Autorem zdjęć jest br. Michał.

 Angelika Polna


Przejdź do galerii

Udział szkół w nowennie cz. 1

nowenna szkolyW ramach Nowenny z Bł. Honoratem 5 października b. r. do Sanktuarium Bł. Honorata Koźmińskiego przybyli dzieci i młodzież z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Nowym Mieście n. Pilicą. Na początku Mszy św. społeczność szkolną powitał Kustosz Sanktuarium o. Krzysztof Kurzątkowski. Zamiast kazania kilkunastu uczniów wystawiło pantomimę przedstawiającą sceny z życia o. Honorata. W tym roku: od momentu wstąpienia do klasztoru aż po chorobę, gdy wyczerpany pracą duszpasterską musiał położyć się do łóżka. Po mszy św. uczniowie dostali nagrody za piękny występ, a wychodząc dostali obrazek z o. Honoratem na pamiątkę. Przedstawienie o Błogosławionym z Białej Podlaski przygotowali uczniowie pod kierunkiem katechetów: Pani Agnieszki Słoneckiej oraz Łukasza Szokaluka OFMCap. Autorem zdjęć jest Pan Włodek Tkacz.

 

Br. Łukasz Szokaluk

Przejdź do galerii

Honorat w konfesjonale

honorat w konfesjonale
13 października b. r., w swoje liturgiczne wspomnienie, nasz współbrat jak za dawnych lat znów zasiadł w swoim konfesjonale. Staraniem kustosza Sanktuarium
o. Krzysztofa Kurzątkowskiego figura wykonana przez artystę z Krakowa ma przypominać zwiedzającym muzeum o kapucynie, który wiele godzin spędził jednając ludzi z Bogiem i wskazując im jak w wierze chodzić Bożymi drogami.

 

Br. Łukasz Szokaluk

 

 

 

 

 

 

Przejdź do galerii

Nowenna przed uroczystością bł. Honorata

honorat
Trwa nowenna przed Uroczystością bł. Ojca Honorata. W jej ramach, oprawę liturgiczną Mszy Św. o godz. 18.00, zapewniają Siostry ze Zgromadzeń Honorackich. Zdjęcia z Mszy nowennowych, umieszczane na bieżąco, można obejrzeć w galerii

 

 

 

 

 

 

br. Piotr Ruszczak

Uroczystość św. Franciszka z Asyżu

na strone4 października obchodziliśmy w Kościele wspomnienie św. Franciszka z Asyżu, założyciela Zakonu Braci Mniejszych.Dla nas kapucynów to szczególnie uroczysty dzień.

Podczas wieczornej Eucharystii modliliśmy się w intencji o. Franciszka Rożkowskiego, który obchodził swoje imieniny. Natomiast w nabożeństwie Transitus wspominaliśmy śmierć Franciszka i jego przejście do nieba po wieczną nagrodę. Dokonało się to 3 października 1226 r.

Podczas Mszy św. oprócz licznie zgromadzonych wiernych obecni byli księża m. in. z okolicznych parafii: Nowe Miasto, Lubania, Żdżary.

 

Br. Łukasz Szokaluk

Przejdź do galerii

Zaproszenie na uroczystości ku czci bł. Honorata

honorat
Siostry i Bracia!


W dniu 13 października 2012 r. Sanktuarium w Nowym Mieście n/Pilicą będzie gromadzić wokół relikwii Błogosławionego Honorata, duchowe córki i synów Rodziny Honorackiej. Jak co roku wielu czcicieli przybędzie do naszego sanktuarium, aby powierzyć się wstawiennictwu Patrona zawierzenia i wytrwania. Nasza obecność niech będzie dziękczynieniem za dar Błogosławionego Kapucyna, który jest dla nas wzorem świętości.

Jako Kustosz Sanktuarium wraz z Gwardianem nowomiejskiej wspólnoty mam zaszczyt zaprosić:
SIOSTRY ZE ZGROMADZEŃ HONORACKICH ORAZ WSZYSTKICH CZCICIELI BŁOGOSŁAWIONEGO HONORATA
na uroczystości, których porządek przedstawia się następująco:

17.15 - RÓŻANIEC Z BŁ. HONORATEM
18.00 - MSZA ŚWIĘTA O KANONIZACJĘ BŁ. HONORATA - Procesja z Relikwiami wokół Placu O. Honorata

 

Kustosz Sanktuarium

o. Krzysztof Kurzątkowski OFM Cap

 

Więcej materiałów dotyczących Nowenny przed uroczystością na stronie sanktuarium