Dzisiaj jest: 22 Listopad 2014    |    Imieniny obchodzą: Cecylia, Jonatan, Stefan

Czytania liturgiczneKalendarz liturgiczny
Braci Mniejszych Kapucynów
w Polsce


listopad 2014
P W Ś C Pt S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Brak wydarzeń

Licznik wizyt

Dziś44
Wczoraj51
W ostatnim tygodniu290
W ostatnim miesiącu1173
Wszystkich61389

Prymicje

prymicje2013W dniu 23 maja b. r. w święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana gościliśmy w Sanktuarium Bł. Honorata naszych braci neoprezbiterów: o. Mariusza Dunaja i o. Piotra Anusiewicza.

O godz. 18.00. odprawili oni Mszę św. prymicyjną. Kazanie poświęcone misji i tożsamości kapłana w świecie wygłosił rektor WSD o. Piotr Stasiński. Na zakończenie neoprezbiterzy wyrazili wdzięczność Bogu i ludziom za łaski, dobro, których tutaj doświadczyli i w geście błogosławieństwa nakładali ręce na głowy wiernych.

 

Br. Łukasz Szokaluk

 

 

Przejdź do galerii

Wizytacja Kanoniczna

wizytacjaDnia 7 maja b. r. gościliśmy w naszym Sanktuarium Ks. Bpa Andrzeja Dziubę, wraz z asystą kapłanów z kurii łowickiej, parafii nowomiejskiej w związku z wizytą kanoniczną Ordynariusza w kościele parafialnym. O godz. 11.30 biskup odprawił w naszym kościele Eucharystię, na którą zostali zaproszeni chorzy i siostry zakonne ze zgromadzeń honorackich. Po homilii pasterz diecezji łowickiej wraz z kapłanami udzielił sakramentu chorych. Na zaproszenie kustosza Sanktuarium o. Krzysztofa Kurzątkowskiego biskup nawiedził odnowione muzeum Bł. Honorata wyrażając zadowolenie z „nowej formuły" ekspozycji. Wspólny obiad zakończył odwiedziny Ks. Biskupa w naszym klasztorze.

Br. Łukasz Szokaluk

 


Przejdź do galerii

Pielgrzymka do Ziemi Świętej

jerozolimski

Śladami Jezusa i Mojżesza

Pielgrzymka do Ziemi Świętej jest jedyną w swoim rodzaju. To ziemia umiłowana i wybrana przez Boga. Ziemia, gdzie zrodziła się Ewangelia, w której tkwią korzenie naszej wiary. Nawiedzenie sanktuariów związanych z ziemskim życiem Jezusa, Maryi i Apostołów, to powrót do kolebki wiary chrześcijańskiej i rodzącego się Kościoła.

W Roku Wiary organizujemy  pielgrzymkę do Ziemi Świętej w dniach 15-25 listopada 2013 r. Zapisy u o. Gwardiana Piotra Pawlity. Szczegółowe informacje można znaleźć tutaj.

Serdecznie zachęcamy!

O spowiedzi na spokojnie

spowiedzZapraszamy do obejrzenia serii krótkich filmików poświęconych sakramentowi pokuty i pojednania, w których kapucyn z krakowskiej prowincji o. Jordan Śliwiński udziela wielu cennych rad dotyczących głębszego przeżywania spotkania z Bogiem „przez kratki konfesjonału": obejrzyj na youtube


Druga seria filmików także dotyczy spowiedzi. O. Jordan przy kawie odpowiada na pytania penitentów: obejrzyj na youtube

Br. Łukasz Szokaluk

Nowi Ministranci

ministranciW V niedzielę Wielkiego Postu we wspólnocie Służby Liturgicznej działającej przy naszym kościele przeżyliśmy radość przyjęcia do grona ministrantów trzech chłopców: Mikołaja Gryzka, Jakuba Pasińskiego oraz Jana Skrzydłowskiego. Przez kilka ostatnich miesięcy przygotowywali się oni do tego, by móc pełnić tę zaszczytną służbę przy ołtarzu Jezusa Chrystusa. Gratulujemy ich rodzicom, rodzinie i życzymy naszym nowym ministrantom, by z pasją usługiwali kapłanowi w czasie liturgii, a przez to lepiej odkrywali piękno służby dla Jezusa. Zapraszamy do galerii. Autorem zdjęć jest br. Łukasz Wiśniewski.

 

Br. Łukasz Szokaluk

III Mistrzostwa w Piłce Nożnej

mistrzostwaW dniach 8 – 9 marca tego roku w Rywałdzie Królewskim odbyły się III Mistrzostwa Ministrantów naszej Prowincji zakonnej w piłce nożnej. W rozgrywkach wzięło udział dziewięć drużyn. W kategorii starszej (lektorzy) rywalizowało pięć zespołów, z których najlepszym okazał się Lublin-Poczekajka. Natomiast w kategorii młodszej pierwsze miejsce zajęła drużyna z Olsztyna. Na drugim miejscu uplasowali się nasi ministranci (w składzie: Mateusz Szymańczyk, Kuba Dworakowski, Kacper Pietrucha, Jakub Pasiński, Marcin Michalak, Maksymilian Kmita oraz Patryk Zaręba). Trzecie miejsce zajął zespół z Lublina- Poczekajki, a ostanie ministranci z Orchówka. Krótki filmik z tej sportowej imprezy można znaleźć na YouTube

Br. Łukasz Szokaluk

Przejdź do galerii

Święcenia Diakonatu

diakoniDo tej chwili przygotowywaliśmy się przez siedem lat – powiedział w podziękowaniu na zakończenie uroczystości święceń najstarszy z nowo wyświęconych diakonów, mając na myśli czas formacji zakonnej i seminaryjnej. W czasie liturgii padły ważkie słowa, że trzej wybrani bracia, Tomasz Okoń, Łukasz Podsiadły i Tomasz Mantyk są godni przyjęcia święceń, o które prosi dla nich Święta Matka Kościół.

Podobne, jak w ubiegłym roku, święcenia diakonatu naszych braci z lubelskiego seminarium odbyły się w Sanktuarium Błogosławionego Honorata w Nowym Mieście nad Pilicą, tym razem 3 marca 2013 r. Liturgia pod przewodnictwem biskupa łowickiego Andrzeja Dziuby sprawowana była w podniosłej i radosnej atmosferze. Wśród uczestników byli bracia kapucyni z Warszawy, Lublina, Lubartowa i miejscowa wspólnota, rodzice i krewni nowych diakonów oraz siostry ze zgromadzeń honorackich, proboszcz i mieszkańcy Nowego Miasta. Wszystkich obecny przywitał na początku Mszy świętej minister prowincjalny br. Andrzej Kiejza. czytaj dalej

Zło pokonane

jaselka2013„Wraz z przyjściem Zbawiciela – zło zostało pokonane!"

Takie przesłanie wybrzmiało w tegorocznych Jasełkach, jakie w dniu 6 stycznia 2013 r. odegrali w Sanktuarium Bł. O. Honorata uczniowie Niepublicznego Technikum Zawodowego (ZDZ) w Nowym Mieście.

Choć dzień Bożego Narodzenia już za nami, jednak wciąż trwamy w świątecznej atmosferze i zgłębiamy treści, jakie niosą te szczególne Święta. Młodzież naszej szkoły wcieliła się najpierw w role diabłów, którzy to na wieść o Nowonarodzonym Królu podburzają Heroda, a ostatecznie zagarniają do piekieł jego duszę. Tymczasem Anioł obwieszczając światu narodziny Zbawiciela, zaprasza do stajenki przedstawicieli różnych zawodów, w których kształci się młodzież naszej szkoły, a są to: służby mundurowe, logistycy, fryzjerki, kelnerki i kucharze oraz mechanicy samochodowi. Wszyscy na co dzień doświadczamy walki dobra ze złem. Wiemy jednak, że wraz z przyjściem Zbawiciela zło zostało pokonane. I choć walka trwa, to jednak ostatecznie zwycięży dobro. Na koniec kustosz Sanktuarium o. Krzysztof Kurzątkowski życzył wszystkim zebranym, by w Nowym 2013 Roku zwyciężała w naszych sercach i w naszych rodzinach prawda, dobro i miłość, jakie przyniósł nam Zbawiciel.

s. Joanna Czyżycka

Foto: Br. Łukasz Szokaluk


Przejdź do galerii

Siostrzane Kolędowanie

koledowanieW ostatnie grudniowe dni siostry Niepokalanki zaprosiły mieszkańców Nowego Miasta na wspólne kolędowanie do naszego kościoła, a w Niedzielę Świętej Rodziny o godz. 16.00. grały i śpiewały na cmentarzyku przed nowicjatem. Śpiewać mógł każdy, kto chciał. Zwłaszcza najmłodsi chętnie włączali się w śpiew kolęd.

 

Br. Łukasz Szokaluk

 

 

 

 

Przejdź do galerii

Żywa szopka 2012

szopkaPo raz drugi w czasie Świąt Bożego Narodzenia przy naszym nowomiejskim klasztorze stanęła żywa szopka. Organizatorem przedsięwzięcia jest o. Krzysztof Kurzątkowski, kustosz Sanktuarium Bł. Honorata. W szopie oprócz Świętej Rodziny spotkamy kozy, barany, owce oraz osiołka „Rodzynka". Szopka będzie czynna do 15 stycznia. Serdecznie zapraszamy!

 

Bracia Kapucyni

 

 

 

Przejdź do galerii

List Pasterski na Niedzielę Świętej Rodziny

kepNa Niedzielę Świętej Rodziny Konferencja Episkopatu Polski skierowała do wiernych list pasterski "Zachowujcie niedzielę,  a niedziela zachowa waszą rodzinę". Z pełnym tekstem można zapoznać się tutaj.

 

br. Piotr Ruszczak