Dzisiaj jest: 27 Styczeń 2015    |    Imieniny obchodzą: Angela, Jan, Przybysław

Czytania liturgiczneKalendarz liturgiczny
Braci Mniejszych Kapucynów
w Polsce


styczeń 2015
P W Ś C Pt S N
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
Brak wydarzeń

Licznik wizyt

Dziś30
Wczoraj64
W ostatnim tygodniu94
W ostatnim miesiącu1663
Wszystkich65538

Pielgrzymka honoracka 2013

honoracka20134 lipca do Sanktuarium Bł. Honorata dotarła pielgrzymka piesza z Zakroczymia, w której uczestniczyła głównie młodzież wraz z siostrami zakonnymi i braćmi kapucynami z różnych klasztorów. Z naszego klasztoru w pielgrzymce honorackiej wziął udział o. Piotr Owczarz. Pątnicy modlili się podczas czwartkowej, wieczornej Eucharystii, której przewodniczył i homilię wygłosił o. Grzegorz Filipiuk. Radość wspólnego wędrowania i ubogacania się duchowością Bł. Honorata zakończyła agapa na ogrodzie klasztornym.

Br. Łukasz Szokaluk

 

Przejdź do galerii

Nowy krzyż

krzyz7 czerwca b. r. w Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa po Mszy św. wieczornej Gwardian o. Piotr Pawlita pobłogosławił nowy, tzw. misyjny krzyż. Stary, który stał przed kościołem od początku lat pięćdzięsiątych ubiegłego wieku, został rozebrany z racji na zły stan konstrukcji.

Stat crux, dum volvitur orbis.

 

Br. Łukasz Szokaluk

 

 

 

 

 

 Przejdź do galerii

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej

procesjaBCW tym roku Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej rozpoczęliśmy mszą św. w kościele parafialnym o godz. 10.00. Po Eucharystii wyruszyła procesja ulicami miasta zatrzymując się przy kolejnych ołtarzach: na dworcu PKS-u, przy „Groszku", przed domem ss. Sercanek oraz ss. Honoratek. Tematyka ołtarzy jak i kazań nawiązywała do obchodzonego w Kościele Roku Wiary: Dlaczego wierzę? Co mi daje wiara? Jak umacniać swoją wiarę? Wiara źródłem jedności. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć i filmu z tej Uroczystości.

 

Br. Łukasz Szokaluk

IV Familiada z bł. Honoratem

dzien honoracki 2013Dnia 26 maja b. r. na ogrodzie klasztornym przeżyliśmy kolejny „Dzień honoracki" – Spotkanie z Błogosławionym. Kapucyński festyn z okazji 25-lecia beatyfikacji Bł. O. Honorata rozpoczął się mszą św. koncelebrowaną, której przewodniczył o. Adam Michalski z Zakroczymia. Głosił on także na wszystkich mszach św. Słowo Boże. Po Eucharystii o. Marcin Dębski z Bydgoszczy, który tego dnia pełnił rolę konferansjera zapowiedział występ orkiestry z Mogielnicy.
Po pięknym koncercie młodzież z ZDZu wystawiła interesującą sztukę teatralną dla dzieci o królewnie Śnieżce, 7 krasnoludkach oraz złej macosze. O godz. 15.00. można było z bliska obejrzeć nowoczesne wozy policyjne oblegane zwłaszcza przez najmłodszą publiczność. Na dziedzińcu przyklasztornym rozstawione były namioty z ciastami, gorącą zupą, napojami oraz ruszt z kiełbaskami z grilla. Na godz. 16.00. przybył oczekiwany gość specjalny tegorocznej familiady z bł. Honoratem Pan Jan Pospieszalski z TVP. W swoim 1,5 godz. występie opowiadał m.in. o klimacie rodzinnym, w którym wzrastał, pasjach muzycznych oraz o dyskryminowaniu przez komercyjne media takich fundamentalnych, polskich wartości jak: Bóg, honor i Ojczyzna. Zespół „Neofita" grając muzykę biesiadną umilał radosne spędzanie czasu aż do zakończenia imprezy Apelem Jasnogórskim.
Odpowiedzialnym za przygotowanie i przebieg „Dnia honorackiego" był o. Krzysztof Kurzątkowski, kustosz Sanktuarium Bł. Honorata, któremu pomagali bracia ze wspólnoty nowomiejskiej oraz świeccy wolontariusze.

Br. Łukasz Szokaluk

 

Krótki film z familiady można obejrzeć na youtube, a zdjęcia w galerii.

Prymicje

prymicje2013W dniu 23 maja b. r. w święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana gościliśmy w Sanktuarium Bł. Honorata naszych braci neoprezbiterów: o. Mariusza Dunaja i o. Piotra Anusiewicza.

O godz. 18.00. odprawili oni Mszę św. prymicyjną. Kazanie poświęcone misji i tożsamości kapłana w świecie wygłosił rektor WSD o. Piotr Stasiński. Na zakończenie neoprezbiterzy wyrazili wdzięczność Bogu i ludziom za łaski, dobro, których tutaj doświadczyli i w geście błogosławieństwa nakładali ręce na głowy wiernych.

 

Br. Łukasz Szokaluk

 

 

Przejdź do galerii

Wizytacja Kanoniczna

wizytacjaDnia 7 maja b. r. gościliśmy w naszym Sanktuarium Ks. Bpa Andrzeja Dziubę, wraz z asystą kapłanów z kurii łowickiej, parafii nowomiejskiej w związku z wizytą kanoniczną Ordynariusza w kościele parafialnym. O godz. 11.30 biskup odprawił w naszym kościele Eucharystię, na którą zostali zaproszeni chorzy i siostry zakonne ze zgromadzeń honorackich. Po homilii pasterz diecezji łowickiej wraz z kapłanami udzielił sakramentu chorych. Na zaproszenie kustosza Sanktuarium o. Krzysztofa Kurzątkowskiego biskup nawiedził odnowione muzeum Bł. Honorata wyrażając zadowolenie z „nowej formuły" ekspozycji. Wspólny obiad zakończył odwiedziny Ks. Biskupa w naszym klasztorze.

Br. Łukasz Szokaluk

 


Przejdź do galerii

Pielgrzymka do Ziemi Świętej

jerozolimski

Śladami Jezusa i Mojżesza

Pielgrzymka do Ziemi Świętej jest jedyną w swoim rodzaju. To ziemia umiłowana i wybrana przez Boga. Ziemia, gdzie zrodziła się Ewangelia, w której tkwią korzenie naszej wiary. Nawiedzenie sanktuariów związanych z ziemskim życiem Jezusa, Maryi i Apostołów, to powrót do kolebki wiary chrześcijańskiej i rodzącego się Kościoła.

W Roku Wiary organizujemy  pielgrzymkę do Ziemi Świętej w dniach 15-25 listopada 2013 r. Zapisy u o. Gwardiana Piotra Pawlity. Szczegółowe informacje można znaleźć tutaj.

Serdecznie zachęcamy!