Msze święte

w niedziele i święta:
7.00, 8.00, 9.30, 11.00, 15.00, 18.00

w dni powszednie
6.30, 7.15, 8.00, 18.00  więcej...


Dzisiaj jest: 26 Czerwiec 2017    |    Imieniny obchodzą: Paulina, Jan, Paweł

Czytania liturgiczneKalendarz liturgiczny
Braci Mniejszych Kapucynów
w Polsce


czerwiec 2017
P W Ś C Pt S N
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
Brak wydarzeń

Licznik wizyt

Dziś2
Wczoraj77
W ostatnim tygodniu2
W ostatnim miesiącu2042
Wszystkich118284

ROZWAŻANIA O KRZYŻU

Posłuchaj rozważania o krzyżu wygłoszonego przez o. Łukasza Podsiadłego podczas nabożeństwa Gorzkich Żali: Cz. 1  Cz. 2  Cz. 3 Cz. 4  Cz. 6

 

Br. Ł.Sz.

LEGO - WYSTAWA BUDOWLI Z KLOCKÓW

Polecam filmik Br. Piotra Morawskiego z wycieczki dzieci i młodzieży do Warszawy na Stadion Narodowy w dniu 12. lutym b.r.

 

oraz

 

 

Br. Ł.Sz.

KONKURS PLASTYCZNY DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

123

Br. Ł.Sz.

AKATYST KU CZCI MATKI BOŻEJ

21 XII nasz chór złożony z sióstr oraz młodzieży po mszy św. wieczornej wykonał hymn ku czci Bogurodzicy "Akatyst". Zapraszam do wysłuchania.

Br. Ł.Sz.

 

 

ODPUSTY W ROKU ŻYCIA KONSEKROWANEGO

DEKRET BISKUPA ŁOWICKIEGO

 

Penitencjaria Apostolska postanowiła, że w Roku Życia Konsekrowanego ogłoszonym przez papieża Franciszka, w okresie od I niedzieli Adwentu tego roku aż do dnia 2 lutego 2016 roku, członkowie Instytutów Życia Konsekrowanego i wszyscy wierni mogą zyskiwać odpusty zupełne. Dekret Penitencjarii Apostolskiej poucza, że wierni mogą otrzymać odpust „każdorazowo we wszystkich Kościołach partykularnych, w dniach diecezjalnych poświęconych życiu konsekrowanemu oraz w uroczystościach diecezjalnych organizowanych z racji Roku życia konsekrowanego, a także gdy pobożnie nawiedzą katedrę lub inne święte miejsce wyznaczone za zgodą ordynariusza miejsca, lub jakiś kościół klasztorny albo kaplicę klasztoru klauzurowego i tam publicznie odmówią Liturgię godzin lub przynajmniej przez odpowiedni okres czasu oddadzą się pobożnym rozważaniom, które powinny być zakończone Modlitwą Pańską, Wyznaniem wiary w jakiejkolwiek prawnej formule oraz pobożnymi wezwaniami do Najświętszej Maryi Panny”.

Jednocześnie należy zachować zwykłe warunki konieczne do zyskania odpustu zupełnego: mieć przynajmniej ogólną intencję zyskania odpustu dla siebie lub ofiarowania go za zmarłych na sposób wstawiennictwa, wykluczyć wszelkie przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu, oraz w okolicach dnia wykonania dzieła obdarzonego odpustem wyspowiadać się, przyjąć Komunię św. i odmówić dowolną modlitwę w intencjach Ojca Świętego.

Zgodnie z zaleceniami Dekretu Apostolskiego wybieram następujące kościoły, w których można uzyskać wyżej przywołane odpusty:

a) Bazylika Katedralna w Łowiczu;
b) Kościół parafialny Księży Salezjanów w Kutnie-Woźniakowie;
c) Kościół parafialny Ojców Bernardynów w Łęczycy;
d) Kościół parafialny Ojców Franciszkanów w Miedniewicach;
e) Kościół parafialny Ojców Pasjonistów w Rawie Mazowieckiej;
f) Kościół Rektorski pw. Niepokalanego Poczęcia N. M. P. i św. Elżbiety w Łowiczu (Siostry Bernardynki);
g) Kościół Rektorski pw. św. Kazimierza w Nowym Mieście (Ojcowie Kapucyni);
h) Kaplica Matki Bożej Jazłowieckiej u Sióstr Niepokalanek w Szymanowie.

Wypraszając obfitości łask Bożych dla Wszystkich, którzy pragną uzyskać w Roku Życia Konsekrowanego dar odpustów, z serca błogosławię: w Imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego

+ Andrzej Franciszek Dziuba

Śp. S. HALINA ROSZCZYK, Honoratka.

156

 

S. Halina Antonina Roszczyk  córka Ludwika i Teresy z d. Gizińska, ur. się 2 czerwca 1949 r. w Przysusze. Miała dwóch braci. Rodzice wychowywali swoje dzieci w duchu wiary i przywiązania do tradycji narodowych. To z domu rodzinnego Halina wyniosła głęboką pobożność i wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka. Po szkole  podstawowej, liceum ogólnokształcącym ukończyła  Policealne Studium Energetyczne w Radomiu uzyskując zawód elektryka cieplnego.  Przed wstąpieniem do Zgromadzenia pracowała niedługi czas w swoim zawodzie.

Do  Zgromadzenia Małych Sióstr Niepokalanego Serca Maryi została przyjęta  9 lutego 1975 r. w Częstochowie. W tym samym roku 22 sierpnia rozpoczęła nowicjat w Nowym Mieście nad Pilicą. Po dwuletniej formacji w nowicjacie 26 sierpnia 1977 r. złożyła Pierwszą Profesję zakonną.  Profesję wieczystą złożyła 22 sierpnia 1982 r.

Na pierwszą placówkę po ukończeniu nowicjatu wyjechała do Będzina i rozpoczęła pracę jako katechetka na Piaskach. Ażeby lepiej przygotować się do pracy z dziećmi i młodzieżą ukończyła najpierw kurs katechetyczny, a później studia teologiczne w Akademii Teologicznej w Warszawie. Następnie przez wiele lat  pracowała  jako katechetka kolejno w Zawierciu, w Lublinie i w Przybyszewie, pełniąc jednocześnie obowiązki przełożonej.  Założyła kaplicę w tym domu, w której przechowywany był Najświętszy Sakrament. Kolejną jej placówką był dom  w Nowym Mieście nad Pilicą. Oprócz zajęć związanych z prowadzeniem domu, s. Halina uczyła religii w szkole specjalnej. Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniom miejscowej ludności zorganizowała sklep z dewocjonaliami i  prowadziła go przez cały czas pobytu w domu nowomiejskim.  W 2000 roku wyjechała ponownie do Lublina, a następnie do Nałęczowa, gdzie także pełniła obowiązki  przełożonej. Kiedy  w Olsztynie został otwarty po budowie dom, władze zakonne zleciły jej posługę  przełożeńską w tym domu.  Pełniła ją przez dwie kadencje W październiku 2010 r. wyjechała do Nowego Miasta i wróciła do pracy w sklepie. W trakcie  rekolekcji dorocznych w ostatnim dniu sierpnia br. niespodziewanie ujawniła się choroba, której organizm s. Haliny nie był w stanie zwalczyć i która położyła kres  jej życiu. I przyszedł moment  2 grudnia 2014 r. w godzinach rannych, kiedy Pan Dawca życia odwołał ją z tego świata. Zmarła w szpitalu Bonifratrów w Łodzi, dokąd wyjechała tydzień wcześniej na wizytę lekarską. Odchodziła do nowego życia po Mszy św., która była sprawowana w jej intencji, otoczona modlitwą  sióstr. S. Halina przeżyła 65 lat, w Zgromadzeniu 39.

 Kiedy z perspektywy spełnionego życia na tym świecie ogarniamy myślą życie s. Haliny, dostrzegamy w nim wielorakie  działanie Boże. W młodości z pełną odpowiedzialnością podjęła decyzję  poświęcenia swojego życia Bogu  w zgromadzeniu zakonnym. Zlecane jej obowiązki wykonywała z oddaniem i z zaangażowaniem . Cechował ją zapał w sprawach Bożych i gorliwość w pracy. Miała zdolności  praktyczne, które wykorzystywała dla pożytku otaczających ją osób. Otwarta była na ludzi  i ich potrzeby; swoim pogodnym usposobieniem roztaczała ciepło wokół siebie, umiała cieszyć się wszystkim.

S. Halina  kochała swoje powołanie zakonne i była wdzięczna Bogu za nie. Wiele się modliła, a modlitwa kształtowała jej życie, jej postawę. Ujawniło się to podczas ostatniej choroby, która spadła na nią jak potrzask. Nie buntowała się przeciw woli Bożej, że już teraz, że za wcześnie. Dziwiła się tylko, że choroba tak szybko postępuje. Przyjęła ją z pełną świadomością i spokojem. Wdzięczna była Bogu za te lata i czas, które jej Bóg przeznaczył. Mówiła, że głoszone treści podczas nauki religii, należy przypieczętować swoją wiernością i zgodą na przyjęcie tego, co Bóg przygotował. Ufała w moc i dobroć Bożą. Możemy powiedzieć, że kochała Boga jako Ojca i wierzyła, że nic złego stać się jej nie może.

Siłę do realizacji swojego powołania czerpała z bliskości Chrystusa, którym codziennie karmiła się w Komunii św., z modlitwy i  z Pisma św., które było jej codzienną lekturą. S. Halina miała szczególne nabożeństwo do swojego Patrona św. Antoniego. Czciła go i polecała Mu wiele spraw trudnych. Nigdy się nie zawiodła. Doznawała Jego przemożnego  wstawiennictwa i opieki, także w sprawach materialnych.  Odejście s. Haliny do domu Ojca  dokonało się w dzień poświęcony św. Antoniemu – we wtorek.

Żegnamy dzisiaj s. Halinę Antoninę i dziękujemy jej za przykład pogodnego trwania przy Bogu i radosnej służby potrzebującemu człowiekowi. Ufamy, że Miłosierny Bóg, który ukochał ją nieskończoną miłością i oddał za nią życie na krzyżu, przyjął ją do grona zbawionych w królestwie pokoju i światła i z Maryją oraz ze św. Antonim uwielbia Boga za wielkie rzeczy, które dla niej uczynił.

 

SS. Honoratki

 

Zdjęcie pochodzi z 3 VI 2011 r. Zrobiłem je w SOSW w dniu Patrona szkoły.

Br. Ł.Sz.